تبلیغات
آموزش ابتدایی - تواناییهای مورد نیاز مدیران از نظر قرآن و نهج البلاغه
آموزش ابتدایی
تجربه معلمی است كه اول امتحان می گیرد سپس درس می دهد.

قران كریم مسئولیت را امانت الهی تعریف می نماید و در كنار صفت تخصص و توانایی لازم برای انجام كار، شرط امانت داری را برای تصدی مقام لازم می داند . این موضوع در آیات 58 سورد نساء ، آیه 39 سوره نحل، آیه 26 سوره قصص و آیه 55 سوره یوسف مورد تاكید قرار گرفته است .

گزینش و انتخاب مدیران در قرآن نیز مورد توجه قرار گرفته است ، تا آنجا كه طی تحقیقات به عمل آمده در سالهای اخیر ، 10 شرط و ویژگی برای مدیران از دیدگاه قران كریم شمرده شده است كه ذیلا به آن اشاره می گردد:

صفات و ویژگی های مدیران كه در سوره های قرآن كریم آمده است:

ردیف

عنوان

تعداد آیه های قران كریم در رابطه با عنوان

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

اهل ایجاد و ابداع

دوری از اسراف و تبذیر

حلیم و بردبار

اهل عدل و حكم از روی انصاف

عدم جبن و ترس

اهل ثبات و مداومت

اهل عفو و اغماض

خداترس

اهل ملایمت  و ملاطفت

اهل تعاون و یاری كردن

 

  29 آیه

5  آیه

28 آیه

                 5  آیه

                 11 آیه

5 آیه

 8 آیه

7 آیه

 5 آیه

  3 آیه

 

مولای متقیان حضرت علی بن ابیطالب (ع) نیز در نامه ای به نماینده و فرماندار آذربایجان (اشعث بن قیس ) می فرمایند :"مدیریت و حكمروایی برای تو طعمه نیست ، ولی آن مسئولیت در گردن تو امانت است و كسی كه از تو بالاتر است ، از تو خواسته است كه نگهبان آن باشی .

و نیز سایر ویژگی ها و توانایی های مورد نیاز مدیران از دیدگاه حضرت علی (ع) در فرمان معروف ایشان به مالك اشتر قید گردیده است كه شاید بتوان گفت دقیق ترین شرح شغل و شرایط احراز شغل از منظر مدیریت دینی است . در این فرمان حضرت علی (ع) خطاب به مالك اشتر می فرمایند:

" افرادی با تجربه و باحیا را جستجو كن كه از خاندان صالح و پیشگامان در اسلام باشد، زیرا ایشان از نظر اخلاقی برجسته ترین و ازجنبه حیثیت قابل اعتماد ترین و كمتر به فكر طمع كاری بوده و در عواقب كارها باریك بین ترند.


نوشته شده در تاريخ جمعه 12 تیر 1388 توسط احمد
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

پيوندهاي روزانه

آمار سايت